• In English
  • Семінар «Порядок дій при підозрі, виявленні та ліквідації спалахів сказу».
    , опубліковано 11 Листопада 2024 року о 13:13

    Семінар «Порядок дій при підозрі, виявленні та ліквідації спалахів сказу».

    Листопад 2024 року розпочався для фахівців в галузі ветеринарної медицини проведенням Всеукраїнського семінару «Порядок дій при підозрі, виявленні та ліквідації спалахів сказу» за всебічної підтримки Держпродспоживслужби та ДНДІЛДВСЕ.

    На семінарі (06.11.2024 року) у місті Дунаївці, Кам’янець-Подільського району Хмельницької області учасники брали активну участь в обговоренні надзвичайно актуальних питань, які стосуються дуже небезпечного вірусного захворювання всіх теплокровних тварин і людини  ̶  сказу. Як відомо, сказ входить у п’ятірку інфекційних захворювань, спільних для людей і тварин, які завдають найбільших соціальних та економічних збитків. Дане захворювання характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально. Дане захворювання не виліковується, але попередити і не допустити його розповсюдження  при виникненні можливо і необхідно.

    Семінар проходив у змішаному форматі за участю представників Держпродспоживслужби України, зокрема керівників та спеціалістів апарату, головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та м. Києві, фахівців державних лабораторій, державних лікарень ветеринарної медицини, а також експертів з вірусології, патоморфології та епізоотології. До очної частини семінару долучилися фахівці, які практично займаються відбором і транспортуванням біологічного (патологічного) матеріалу від диких тварин для досліджень на сказ у регіонах, що дозволяє їм застосувати отримані знання на практиці.

    Основна увага була акцентована на підвищення рівня знань фахівців у галузі ветеринарної медицини щодо протидії сказу та розгляду розробленого Плану дій за підозри захворювання (загибель) на сказ тварин, порядку дій спеціалістів усіх установ ветеринарної медицини при підозрі, виявленні та ліквідації спалаху сказу з урахуванням підходу «Єдине здоров’я» та міжсекторальної взаємодії.

    Перший заступник Голови Держпродспоживслужби Олег ОСІЯН відкрив семінар і звернувся до учасників із привітальним словом, наголосивши на важливості проведення заходу:

    «Разом до подолання сказу! Кожен наш крок у підвищенні готовності до реагування та діагностики наближає нас до безпечного середовища для людей і тварин. Злагоджені дії фахівців, міжнародний досвід і сучасні методи контролю допомагають побудувати надійний захист від цієї небезпечної хвороби» — зазначив Олег ОСІЯН.

    Із вступним словом виступили також: Заступник Голови Держпродспоживслужби Володимир КУСТУРОВ, Алла ГРИЩИШИНА Т.в.о. начальник Відділу координації діяльності установ та Олександр ПІЩАНСЬКИЙ директор ДНДІЛДВСЕ.

    Важливо те, що учасники отримали спеціальні знання щодо процедури відбору та транспортування зразків (крові, тканин мозку, щелеп) від диких тварин для дослідження на сказ. Особливу увагу було приділено якості та точності оформлення супровідної документації, що має вирішальне значення для точності та швидкості діагностики.

    На семінарі розглядались актуальні тематичні напрямки:

    1. Роль міжнародного співробітництва та міжнародних організацій у впровадженні національних стратегій протидії сказу та інтеграція світових практик;
    2. Аналіз епізоотичної ситуації зі сказу в Україні за період 2019-2023 роки в розрізі ретроспективного та просторово-часового аналізів;
    3. Проведення епізоотичного розслідування спалаху сказу та стандартна процедура відбору, пакування й доставки до лабораторій для досліджень (випробувань) зразків від диких та домашніх тварин на сказ;
    4. Сучасні методи лабораторної діагностики сказу, засновані на досвіді референс-лабораторій WOAH (IZSVe), а також молекулярно-генетичні методи діагностики сказу (за європейськими протоколами і матеріалами тренінгів референс-лабораторій Латвії та Італії);
    5. Методи відбору та оформлення зразків від диких тварин, зокрема лисиць, із дотриманням належних правил пакування та супровідної документації.

     Завершився семінар активною дискусією, серед ключових питань якої стало спадщина сказу як серйозна загроза для здоров’я тварин та людей. Ця хвороба може призвести до летальних наслідків у випадку ураження людей, що робить надзвичайно важливим ефективне виявлення та ліквідацію спалахів.

    Завдяки підвищенню професійної компетентності ветеринарних спеціалістів, працівників лабораторної мережі Держпродспоживслужби, які здатні оперативно реагувати на випадки сказу, знижуються ризики його розповсюдження, що є критично важливим для забезпечення як громадської, так і ветеринарної безпеки.

    За результатами участі у семінарі слухачі отримали сертифікати.

    Учасники Всеукраїнського семінару висловлюють щиру вдячність ДНДІЛДВСЕ за організацію та модерацію заходу, а також Держпродспоживслужбі за всебічну підтримку й сприяння.

    Снимок экрана 2024-11-06 в 11.05.44
    Снимок экрана 2024-11-06 в 10.56.07
    Снимок экрана 2024-11-06 в 09.10.25
    Снимок экрана 2024-11-06 в 08.52.35
    Снимок экрана 2024-11-06 в 08.42.20
    751d121b-dc0b-4db4-b72c-59170d49732e
    83f04af0-8813-4962-a128-68e5fd16675e
    5a549c2f-4882-4c6c-8b55-3826251b2596
    previous arrow
    next arrow

    Call Now Button